S-21

Fotografie:
Sławek Pliszka

Projekt:
Books-n-stories / Natalia Mikołajczuk

Nakład:
50 egzemplarzy

Data:
2018

Druk:
Enaf – Warszawa

S-21

S-21, to książka, która przypomina nam o tragicznych wydarzeniach w najnowszej historii Kambodży, kiedy w latach 1975-79 prawie 2 miliony ludzi zostało zabitych pod rządami Czerwonych Khmerów.

Jest to również uniwersalna (niestety) opowieść o tym, dokąd prowadzi totalitarna władza i jak okrutny może być człowiek, jeśli okoliczności mu na to pozwalają.

Stawia też pytanie wobec którego czujemy się bezradni: jak zadośćuczynić i oddać sprawiedliwość ofiarom po ponad 40 latach?

tekst: Sławek Pliszka

Forma publikacji

format: 20 x 29 cm
technika: druk cyfrowy
oprawa: miękka / niestandardowa

Czarno-białe fotografie wypełniają całkowicie przestrzenie kolejnych rozkładówek, w fotografiach nie ma pedantyzmu, możemy mieć wrażenie są niemal pamiętnikiem więźnia. Przestrzeń jest opresyjna, nie ma ucieczki. Tekst wyjaśniający, gdzie się znajdujemy – pojawia się dopiero w środku naszej podróży. Za nim spotykamy ofiary reżimu. Twarze przenikające się z przestrzenią. Patrzą na nas.

Oprawą chcieliśmy podkreślić związek projektu z rzeczywistą historią – dokumentem. Inspiracją była teczka. Śmiejący się oprawcy zamykają w niej koszmarną historię.

Odwiedź także: stronę www fotografa i projektu