Zdarzenia

Autorka:
Dorota Stolarska

Data:
2016

Druk:
Enaf – Warszawa

Zdarzenia / Events

Zdarzenia to projekt, w którym próbuję przenieść na obraz moment, w którym człowiek zmienia swoją postać.

Wyobrażam sobie, że zdarzenie jakim jest śmierć, nie oznacza końca, a zmianę, przejście w inną postać materialną lub niematerialną. To stan, który najlepiej mozna okreslić niemieckim słowem „nachleben” („dalsze życie”, „po-życie”)(…).

Zainspirowana stwierdzeniem Barthesa, że „fotografia mówi o śmierci w czasie przyszłym”, sięgnęłam po archiwalne fotografie, które poddałam przeróbkom i ingerencjom. Niektóre ukazują zmianę w sposób dosłowny – pochłanianie przez materię organiczną, inne zaś w sposób symboliczny – np. wtapianie w tło. W pracach znajdujących się w książce, obok m.in techniki kolażu i asamblażu, wykorzystałam także zabiegi z pogranicza bio-artu oraz inne eksperymentalne rozwiązania.

tekst: Dorota Stolarska 

Forma publikacji

format: 14 x 22 cm
technika: druk cyfrowy
oprawa: twarda

W projekcie graficznym starałam się nawiązać do „zmiany formy”. Zastosowałam zabieg, w którym niektóre ze zdjęć przechodzą częściowo na kolejne rozkładówki, gdzie niekiedy zestawione zostają z innymi fotografiami lub tworzą abstrakcyjną formę w przestrzeni papieru. Pomogło to odejść od typowo klasycznej formy i nadać nieco inny charakter klasycznym fotografiom, jakie wykorzystała autorka.

Linki: portfolio autorki