Wielkie Jezioro
na Bardzo Dalekim
Wschodzie

Autor:
Natalia Mikołajczuk

Data:
2015

Współpraca:
Krzysztof Pacholak, Agnieszka Pajączkowska, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” MIGAWKI

Nakład:
30 egzemplarzy

Moje Wielkie Jezioro

..na Bardzo Dalekim Wschodzie

Zalew Siemianówka, zwany również Jeziorem Siemianowskim, znajduje się tuż pod granicą polsko–białoruską. Powstał na przełomie lat ‘70 i ‘80, i niestety z wizjonerskiego projektu przerodził się w pamiątkę po niezdrowych ambicjach komunizmu. Niestety, do dziś, nikt nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za problemy tego „jeziora”.

Fotografowałam okolice zalewu przez ostatnich kilka lat. Chciałam zbadać ten pozornie dziki, a w rzeczywistości zupełnie sztuczny krajobraz. W książce przedstawiam fotografie oraz teksty – wypowiedzi na temat Siemianówki, na które natknęłam się na ogólnodostępnych forach internetowych, w komentarzach pod artykułami na tematy związane z zalewem, a często nawet na serwisach informacji turystycznej. Chciałam pozwolić im wybrzmieć w towarzystwie fotograficznej dokumentacji mojej własnej, subiektywnej podróży.

Forma publikacji

format: 20 x 24 cm
technika: druk cyfrowy
oprawa: miękka, nitowanie

Forma publikacji nawiązuje do kilku ważnych w projekcie wątków. Do czasów kiedy Zalew powstał – czyli czasów PRL – stąd oprawa wykonana ze zleżałego, pożółkłego w introligatorni papieru (który przez to też na każdy egzemplarzu jest inny).

Zainspirowała mnie też forma teczki, dokumentacji, akt sprawy, ponieważ moje poszukiwania informacji i wypowiedzi na temat Siemianówki, gdzie pada wiele „oskarżeń” przypominały nieco oskarżycielski proces.

Oprawa połączona przy pomocy nitów a nie tradycyjnego szycia, przypomina nieco elementy konstrukcji jakie możemy zobaczyć na elementach zapory.

Wewnątrz zostały użyte dwa rodzaje papieru, aby oddzielić dwie części książki – wstęp z dokumentacją na temat historii zalewu i część fotograficzną.