Semiodchylenie

Autor fotografii:
Grzegorz Sosiński

Projekt graficzny:
Natalia Mikołajczuk

Data:
2020

Druk:
Enaf – Warszawa

Inne miejsce

„Pozostawione w mieszkaniu: zbierane, układane przedmioty/obiekty mniej lub bardziej znaczące. To nic innego, jak ślady/formy ludzkiej aktywności przywołujące obecność kolekcjonera. Złożoność relacji właściciela do jego kolekcji pozostanie dla mnie zagadką. Buduję swoją relację poprzez: oswajanie/porównanie, oglądanie, kończę przefotografowaniem. Przefotografowanie, które stanie się moją kolekcją. Stoję w korytarzu obcego, pustego już mieszkania. Pierwsze wrażenie jest malaryczne. Zapach, który przykleja się do mnie, denerwuje. Po upływie 3 tygodni, oswajam się z przedmiotami i akceptuję przestrzeń mieszkania, fragmenty z życia Witka stają się mi bliskie.(…)

Semiodchylenie, to takie odstawanie od średniej społeczeństwa, od pewnej normy. Poprzez moje fotografowanie/zbieractwo, związuję czas Witolda z moją teraźniejszością.”

– z tekstu Grzegorza Sosińskiego towarzyszącego książce

Forma publikacji

Publikacja prowadzi dwie narracje. Najpierw przyglądamy się mieszkaniu i zgromadzonym tam przedmiotom. Następnie rozpoczynamy podróż po archiwum fotograficznym, które dzięki nakładanym na siebie kadrom tworzy nowe znaczenia i tropy. Ten niestandardowy zabieg oddał zarówno ważne dla autora tematy jak i osobowość postaci, którą badał poprzez porzucone archiwum.

format: 17 x 21 cm
technika: druk cyfrowy
oprawa: miękka, niestandardowa